Still you Just Better

Everyday | Every Time

+90 543 631 65 76

Porselen-Zirkonyum Uygulamaları

Porselen-Zirkonyum Uygulamaları Nedir?

Beyaz renginden, ışık geçirgenliğinden ve dayanıklılığından* dolayı, diş tedavilerinde estetik protez tedavilerine olanak sağlayan, diş hekimliğinde metal üstü porselenden sonra çığır açan bir kaplama çeşididir.

Zirkonyum Kaplama Aşamaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

  1. Diş preparasyonu sırasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmesin diye lokal anestezi yapılır.
  2. Kaplama yapılacak olan dişler ufaltılır ve hassas ölçü alınır.
  3. Dişler kesilip ölçü alındıktan hemen sonra geçici diş koltuktan kalmadan hazırlanır ve geçici olarak yapıştırılır.
  4. Kesilmeyen dişler referans alınarak zirkonyum renkleri seçilir.
  5. 3-5 gün sonra zirkonyum kaplamanız gelmiş olur ve gelen gerçek dişiniz genellikle geçici olarak yapıştırılır. Daimi olarak yapıştırılmamasının sebebi bir sorun olduğu zaman hızlı bir şekilde müdahale edebilmektir.
  6. Kullanımda sorun yoksa 4-7 gün sonra daimi olarak yapıştırılır.
  7. 6 ayda 1 kontrole gelinir.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama? Avantajları nelerdir?

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliği doğal dişimize çok yakın olduğundan dolayı doğal bir görüntü sağlar ve çok belli olmaz. Diş etleriyle uyumu geleneksel metal üstü porselenlere göre çok iyidir. Metal üstü porselenler diş etilerinde morumsu biz görüntüye sebep olabilirken zirkonyumda böyle bir durum söz konusu değildir. Özellikle ön bölge dişlerinizi yaptırırken zirkonyum yaptırmamız, doğal dişlere en yakın görünümü elde etmenizi sağlayacağı için, zirkonyum diş kaplamaları tercih edilebilir. Biyolojik olarak daha uyumludur. Bazı hastalarımızda metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda zirkonyum kaplamalar ilk tercih olmalıdır. Zirkonyum yapılacak olan dişten daha az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, metalden yansıyacak olan grimsi görüntüyü azaltabilmek ve daha doğal bir görüntü sağlamak için diş dokusu daha fazla kesilir. Estetik kaplama yapılacak olan dişlerde daha az kesim yapıldığı için ayrıca sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olması beklenir. Tek diş kaplama yapılacak ise, doğal dişlere olan benzerliğinden dolayı ayırt edilemeyeceği için zirkonyum diş yapılması daha uygun olur.

Porselen Uygulamaları ve Tedavileri

Büyük çürükler, kırıklar gibi aşırı madde kaybı olan dişlerde diş bütünlüğünü korumak amacı ile yapılan kaplamalardır. Dişlerdeki renk bozuklukları, dişler arası boşlukların kapatılması, diş eksikliği nedeniyle köprü yapmak, estetik yapmak veya dişlerin konumlandırmasını değiştirmek amaçlı yapılan diş uygulamalarıdır. Dişlerin yüzeylerinin 1 ila 2 mm veya daha fazla alınarak yerlerine seramik restorasyonların kullanılması işlemidir. diş kavsinin dışında kalan dişlerin hizalanması ya da kendi dişlerinin görünümünden memnun olmayan hastaların tedavisinde kullanılan çözüm yollarından biridir.

Estelot Sağlık Turizm Acentesi

4 Yorum

Georgia Reader

Et rerum totam nisi. Molestiae vel quam dolorum vel voluptatem et et. Est ad aut sapiente quis molestiae est qui cum soluta. Vero aut rerum vel. Rerum quos laboriosam placeat ex qui. Sint qui facilis et.

Aron Alvarado

Ipsam tempora sequi voluptatem quis sapiente non. Autem itaque eveniet saepe. Officiis illo ut beatae.

Nolan Davidson

Distinctio nesciunt rerum reprehenderit sed. Iste omnis eius repellendus quia nihil ut accusantium tempore. Nesciunt expedita id dolor exercitationem aspernatur aut quam ut. Voluptatem est accusamus iste at. Non aut et et esse qui sit modi neque. Exercitationem et eos aspernatur. Ea est consequuntur officia beatae ea aut eos soluta. Non qui dolorum voluptatibus et optio veniam. Quam officia sit nostrum dolorem.

Kay Duggan

Dolorem atque aut. Omnis doloremque blanditiis quia eum porro quis ut velit tempore. Cumque sed quia ut maxime. Est ad aut cum. Ut exercitationem non in fugiat.

Nasıl yardımcı olabiliriz?